Lightning Imager (LI) – uus instrument kosmoses
24.07.2024LIFE-SIP AdaptEST projektis viime Eesti ilmaennustamise uuele tasemele, võttes kasutusele tipptasemel satelliiditehnoloogia. Projekti toel uuendame Keskkonnaagentuuris nii satelliidiandmete vastuvõtu süsteemi kui täiustame andmete visualiseerimise ning analüüsi meetodeid.
EUMETSAT-i (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) ja ESA (European Space Agency) koostööna on välja arendatud instrument LI- Lightning Imager ehk välgudetektor, mis on paigaldatud kolmanda põlvkonna meteosatelliidi MTG-I1 (Meteosat Third Generation – Imager 1) pardale.
Mida Lightning Imager (LI) võimaldab?
Lightning Imager (LI) instrument on Euroopas esimene satelliidile paigaldatud tööriist, mis suudab pidevalt tuvastada välgusähvatusi Euroopa, Aafrika, Atlandi ookeani õhuruumis. LI pakub andmeid nii välgusähvatuste asukoha kui intensiivsuse kohta. Samal eesmärgil töötab USA GOES-16 satelliidi pardal instrument GLM (Geostationary Lightning Mapper), kuid Lightning Imager (LI) seade on teinud tehnoloogias sammu edasi, olles parema ruumilise lahutusega ja palju tundlikum.
Lightning Imager´i (LI) instrumendile on paigaldatud neli kaamerat, mis töötavad ööpäevaringselt ja suudavad jäädvustada 1000 pilti sekundis. Üksiku välgusähvatuse „kinni püüdmiseks“ kuluv aeg on lühem kui silmapilk. Uus välgudetektor tuvastab välgusähvatusi kogu satelliidi vaateväljas, sealhulgas ka kaugetes asustamata ja raskesti ligipääsetavates piirkondades ning ookeanide kohal, kus siiamaani puuduvad maapealsed mõõtmisvõimalused.
Lightning Imager'i (LI) andmed lubavad koostada tugevate äikesetormide kohta täpsemaid prognoose, kuna ägedatele äikesetormidele eelnevad sageli järsud muutused välgutegevuses.
Lightning Imager (LI) sünoptiku abilisena
LI välgulöökide asukoha ja kellaaja järgi saab sünoptik teada, kuidas tugevad tormisüsteemid arenevad ja liiguvad.
LI tuvastab pidevalt erinevat tüüpi välgusähvatusi (pilv-maa, pilv-pilv ja pilvesisesed välgulöögid), mis annab eelise maapealse välgudetektori mõõtmiste ees.
LI on võimeline registreerima välkusid, mis on paarsada kilomeetrit pikad ja mida maapealsed välgudetektorid sellises ulatuses ei näe. Oluline on see info eelkõige lennunduse jaoks – nii saab ohutult planeerida lennukoridore.
Esimesed Lightning Imager (LI) mõõtmised avalikustati EUMETSAT-i lehel 2023 aasta suvel. Tutvu lähemalt, kuidas näeb välja äike kosmosest vaadates --> https://www.eumetsat.int/features/animations-europes-first-lightning-imager
2024 aasta suvel toimub EUMETSAT-is Lightning Imager (LI) andmete ettevalmistus operatiivtööks ja esimeste testandmete vastuvõttu Keskkonnaagentuuris on oodata juba lähiajal.