Tööpaketi eesmärk on tagada pinna- ja põhjaveekogumite hea seisund muutuvas kliimas. Projekti raames kaardistatakse kliimamuutuste suhtes tundlikud veekogumid, arendatakse välja mudelid ning töötatakse välja meetmed.
Projekt jaotub viieks tegevuseks:
- Riiklike andmete inventuur ja koondamine (veekasutuse andmed ning pinna- ja põhjavee andmed).
- Kliimatundlike veekogumite kaardistamine. Hinnatakse kliimamuutuste mõjude prognoose kohalikul tasandil. Hinnatakse vee tarbimise muutusi. Töötatakse välja metoodika, mille käigus identifitseeritakse olulised tegurid ning tegurite osatähtsus, mille tulemusel määratakse kliimatundlikud alad.
- Eestile sobilike mudelite valimine ja arendamine. St. - arendatakse välja mudelid, mis näitavad pinna- ja põhjavee koguseid ja vee voolu ühtse süsteemina ning võtavad arvesse kliimaprojektsioone. Seniste üldlevinud modelleerimispraktikate kitsaskohaks on olnud pinna- ja põhjavee voolu koossimuleerimine. Eritüübilistest valglatest valitakse välja 5 pilootala, kus teostatakse kompleksseire ja koostatakse mudelid. Pilootaladel välja töötatud mudeleid saab tulevikus kasutada ka teistes Eesti piirkondades.
- Meetmete väljatöötamine veekasutajate jaoks. Tegevuse eesmärk on tagada pinna- ja põhjaveekogude hea seisund muutuvas kliimas. Meetmed töötatakse välja teiste tegevuste tulemuste põhjal ja need määratakse neile veekogumitele, mille hea seisund on ohus. Välja töötatud meetmeid võetakse arvesse veemajanduskavades ja kliimamuutustega kohanemise arengukavas.
- Kohalike elanike kaasamine andmekorjesse. Arendatakse välja harrastusteaduse rakendus, mis on mõeldud veekogude seireks. Selle abil kaasatakse kohalikud elanikud pilootalade seiresse. Rakenduse eesmärk on tõsta kodanike teadlikkust veekogude seisundist.
-
Seire
-
Tööpakett nr 3 alustas pinnavee seiret 2024. aasta veebruaris. Järgmise kahe aasta jooksul tehakse vooluveekogudel minimaalselt 12 veetaseme ja vooluhulga mõõtmist, et saada veetaseme ja vooluhulga omavahelisel seosel põhinevad vooluhulga kõverad. Põhjavee seirega alustati 2024. aasta mais. Hüdrokeemia proove nii põhja- kui ka pinnaveest kogutakse seirealadelt kord kvartalis.
2024. aasta oktoobris rajati pilootvalglatesse uued seirepuurkaevud, mis asuvad Redu, Piigaste, Sõmeru ja Piirsalu katsealadel. Pinna- ja põhjavee taset jälgitakse automaatsete andmeloggeritega. Lisaks on seirealadele paigaldatud seireseadmed, nagu ilmajaamad, mis koguvad väärtuslikke andmeid õhutemperatuuri, õhuniiskuse, sademete, tuule, päikesekiirguse ja mulla niiskuse kohta ja multiparameetrilised andmeloggerid, mis koguvad tunnise ajasammuga andmeid veetaseme, vee temperatuuri, elektrijuhtivuse, pH, lahustunud hapniku, fluorestseeruva lahustunud orgaanilise aine, ammooniumi ja nitraadi kohta.
Tööpaketi nr 3 seirevõrk on näha joonistel 1-5.