Liigu edasi põhisisu juurde

Otsingutulemused

Uue põlvkonna satelliitandmed

Eeltöö 

Ettevalmistustööd järgmise põlvkonna satelliitandmetele üleminekuks algasid 2022. aastal SEME projekti ("Meteoroloogiliste ja hüdroloogiliste näitajate jälgimise arendamine kliimamuutuste hindamiseks või prognoosimiseks") raames. Kuna uute satelliitandmete maht suureneb ja ajaline intervall tiheneb, uuendati vastuvõtusüsteem ning Tallinnasse ja Tartusse paigaldati kaks suuremat antenni. Kõik vastuvõtusüsteemi komponendid uuendati vastavalt EUMETSATi soovitustele.

Kokkuvõte SEME projektist, mille raames tehti ettevalmistustööd järgmise põlvkonna satelliitandmete vastuvõtuks, on vaadatav Keskkonnaagentuuri YouTube kanalilt

Uue põlvkonna satelliitandmed

Keskkonnaagentuuri osalemine LIFE-SIP AdaptEST projektis andis võimaluse jätkata uuendustega. Allpool on  toodud ülevaade 2023-2024. aastal tehtud töödest, mis on seotud järgmise põlvkonna satelliitandmetele üleminekuga:

  • Andmemahtude olulise suurenemise tõttu lisati EUMETCast satelliitandmete vastuvõtusüsteemile maapealne EUMETCast Terrestrial teenus (EUMETSAT soovitus). Süsteemid integreeriti tõhusalt, tagades õigeaegse ja usaldusväärse andmeülekande, vähendades koormust ja minimeerides andmete kadu. EUMETCast Terrestrial teenuse seadistamine viidi läbi koostöös EUMETSATi, KeMITi, EENeti (Eesti Hariduse ja Teaduse Võrgustik) ja Keskkonnaagentuuriga ning see valmis 2023. aasta kevadel.
  • Võeti kasutusele süsteem, mis võimaldab efektiivselt vastu võtta satelliitandmeid mitmest allikast võimalikult kiiresti ja dubleerimiseta. Seda lahendust nimetatakse Trollmoves'iks ning juurutamine toimus koostöös Põhja-Euroopa satelliidispetsialistide grupi NORDSAT Keskkonnaagentuuri ja KeMIT-ga 2023. aasta kevadel. 
  • 2023. aastal uuendas EUMETSAT süsteeme, et valmistuda kolmanda põlvkonna meteosatelliitide (MTG) andmemahtudeks. Uuendus hõlmas varasemate komponentide ümbernimetamist ja andmete jagamist erinevatesse teenustesse. Keskkonnaagentuur koostöös KeMIT-ga viis läbi vajalikud muudatused, et tagada katkematu operatiivandmete töötlemine tulevikus. 
  • 2023. aasta oktoobris alustas Keskkonnaagentuur esimeste eeloperatiivsete andmete vastuvõttu MTG-I1 satelliidi FCI (Flexible Combined Imager) instrumendilt ja nende visualiseerimist. 
  • 2023. aasta veebruaris õpiti uute satelliitandmete töötlemise tehnikaid NORDSATi poolt korraldatud koolitustel ja testisid MTG andmete töötlemist arendusserveril. 
  • 2023. aasta aprillis edastas EUMETSAT uue versiooni MTG-I1 FCI testandmetest, mille maht oli umbes 4,5 TB. Andmete töötlemine toimus Euroopa Ilmapilvel (European Weather Cloud), kuna Keskkonnaagentuuril puudus sellel hetkel keskkond nii suurte andmemahtude töötlemiseks.
  • 2024. aasta juulis edastas EUMETSAT MTG-I1 LI (Lightning Imager) testandmed. Andmeid töödeldi ja visualiseeriti erinevate tarkvarapakettidega. Täiesti uus instrument pakub lahendusi äikesetormide ja võimsate välkude jälgimiseks kosmosest ning on oluline tööriist hoiatuste koostamiseks lennundusele.
  • 2024. aasta suve lõpus hakkas Keskkonnaagentuur MTG FCI andmeid operatiivselt vastu võtma. Suure mastaabiga operatiivsete satelliitandmete kiireks töötlemiseks arendas KeMIT koostöös Keskkonnaagentuuri spetsialistidega välja täiesti automatiseeritud lahenduse – virtuaalmasina. Tulevikus võimaldab virtuaalmasin ka teiste satelliitandmete töötlemist. 

Näited satelliidipiltidest

Fotod pärinevad EUMETSATi andmebaasist (Contains modified EUMETSAT Meteosat data  [2024,2025]). Esimene pildigalerii sisaldab näiteid satelliidipiltidest - MSG-Meteosat Second Generation ja MTG-Meteosat Third Generation. Teises pildigaleriis on näha operatiivselt laekuvad satelliidipildid.

NB! Kliki pildil, et näha suuremalt!