Uus tuleohukaart näitab termilisi anomaaliaid
31.07.2024LIFE-SIP AdaptEST raames uuendame Keskkonnaagentuuris tuleohukaarti, mille veebiväljundisse oleme lisanud ka NASA FIRMS kihi, et kõik tuleohuga seonduv oleks koondatud ühte süsteemi.
NASA FIRMS - termilised anomaaliad
Oleme juulikuu jooksul rääkinud satelliitandmetest, mis on suureks abiks ohtlike ilmastikunähtuste tuvastamisel, jälgimisel ja prognoosimisel. Nüüd aga tutvustame lühidalt süsteemi, mis võimaldab kosmosest märgata maapealseid termilisi anomaaliaid, sealhulgas aktiivseid põlenguid.
NASA FIRMS (National Aeronautics and Space Administration Fire Information for Resource Management System) ehk tulekahjuteabe haldussüsteem töötati välja 2007. aastal USA Marylandi Ülikoolis, et pakkuda metsanduse, põllumajanduse jt loodusressursside eest vastutavatele asutustele reaalajalähedasi satelliidiandmeid termiliste anomaaliate kohta.
FIRMS süsteem pakub sellekohast infot, olenevalt satelliidist, nii piiratud aladele (Kanada, USA, Austraalia, Aasia) kui ka globaalselt.
Mida NASA FIRMS võimaldab Eestis?
- Eesti ala on nähtav polaarorbitaalsete satelliitinstrumentide MODIS (Terra/Aqua) ja VIIRS ( Suomi NPP/NOAA-20; Suomi NPP/NOAA-21) kaudu.
-
MODIS instrumendi ruumiline lahutus on 1 km, VIIRS-i 375 m.
- Satelliidiandmed laekuvad 3 tunni jooksul pärast ülelendu. Kõrgema resolutsiooniga VIIRS detekteerib siinset piirkonda vahemikus 00-05 UTC ja 11-15 UTC.
- Satelliitidega tuvastatud termiliste anomaaliate õigsus on piiratud. Kõrvalekalded võivad olla põhjustatud nii tegelikest tulekahjudest kui ka tehastest (suitsevad korstnad), põllumajandusest, päikesepaneelidest, kasvuhoonetest (peegeldumine). Püsivaid valeanomaaliaid on võimalik osaliselt maskeerida.
- Termiline anomaalia ei ole tuvastatav pilvise taeva korral ja siis, kui näiteks põleng algas ja lõppes satelliidivaatluste vahel.
- Väiksemad ja „jahedamad“ anomaaliad on paremini tuvastatavad öösel.
- Väiksemate kõrvalekallete asukoht ei ole 100% täpne.
- Tulekahjude tõepärasust aitab hinnata usaldusväärsuse klass, mis arvestab nii mõõdetava ala temperatuuriga (Kelvin) kui ka peegelduvusega. Usaldusväärsuse klass on madal <30%, arvestatav 30-79%, kõrge 80% ja enama puhul.
- Info on kättesaadav erinevate veebiteenuste kaudu (API, WFS, WMS).
- Termiliste anomaaliate kiht on lisatud uuele tuleohukaardile.