Liigu edasi põhisisu juurde

Otsingutulemused

Ilmamudelid (ECMWF/MetCoOp) sisendina tuleohukaardil

08.08.2024
tuleohuindeks Eesti kaardil

LIFE-SIP AdaptEST projekti on kaasatud Keskkonnaagentuuri spetsialistid, kelle tööpõlluks on numbrilised ilmamudelid. Kui siiani on ilmamudelid abiks olnud eelkõige ilma prognoosimisel ja hoiatuste koostamisel, siis nüüd on õlg alla pandud ka uue tuleohukaardi arvutustesse. 

Tuleohuindeks on tuleohtu iseloomustav numbriline näitaja, mida arvutab Keskkonnaagentuur (KAUR) ilmaparameetrite (suhteline õhuniiskus, õhutemperatuur, tuule kiirus ja suund, sademete akumulatsioon) alusel. Arvutuseks kasutatakse ilmaparameetreid sisaldavate lähteandmetena ilmaradarite ja numbriliste ilmamudelite andmeid.

Tänapäeval koostatakse ilmaprognoose numbriliste ilmamudelite abil, mis baseeruvad atmosfääri liikumist kirjeldavate olekuvõrrandite lahendamisel numbriliste meetoditega. Hea ilmaprognoosi koostamiseks vajavad ilmamudelid võimalikult palju kvaliteetseid ilmavaatlusandmeid üle maailma, mis saadakse erinevatest allikatest nagu näiteks ilmavaatlusjaamad, lennukid, laevad, satelliidid, radarid jne.

Kogutud ilmaradarite andmete ning numbriliste ilmamudelite prognooside kombineerimisel koostatakse ühtsele võrgustikule kohandatud tuleohuindeksi algväli (jooksva päeva analüüs), mille alusel on võimalik hakata arvutama tuleohu prognoosi järgnevaks kolmeks päevaks. Juhul kui ilmaradarite ja/või ilmamudelite andmete edastusel esineb katkestusi rikete või hooldustööde näol, kasutatakse nende puudumisel vaatlusjaamade andmeid.

Keskkonnaagentuuris on tuleohu arvutusteks kasutusel numbrilised ilmamudelid kahelt erinevalt välisallikalt: 

  1. European Centre for Middle-range Weather Forecasts (ECMWF)
  2. Meteorological Co-operation on Operational NWP (MetCoOp)

Esimese puhul on tegemist Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse globaalse ilmamudeliga ning teise puhul erinevate riikide meteoteenistuste (Rootsi, Norra, Soome, Eesti, Läti) koostöös arendatava piiratud ala ilmamudeliga. Mõlemad on nii sünoptikute igapäevatöös kui ka uue tuleohuindeksi arvutuses kasutusel.

Mille poolest erinevad ilmamudelid (ECMWF vs. MetCoOp)?

MetCoOp (HARMONIE)

  • Piiratud ala mudel (hõlmab Skandinaaviat ja Läänemere äärseid alasid)
  • Arvutatakse 8 x ööpäevas
  • Prognoosperioodi pikkus: kuni +66 h
  • Ajaline lahutus: 1 h
  • Ruumiline lahutus: 2.5 km x 2.5 km
  • Vertikaalseid kihte: 65
     

ECMWF (IFS-HRES)

  • Globaalne mudel 
  • Arvutatakse 4 x ööpäevas
  • Prognoosperioodi pikkus (erinev ajaline lahutus):
    +1 h kuni +90 h (1h samm)
    +93 h kuni 144 h (3h samm)
    +150 h kuni 240 h (6h samm)
  • Ruumiline lahutus: 9 km x 9 km
  • Vertikaalseid kihte: 137
Image
MetCoOp ilmamudeli arvutusala.
MetCoOp ilmamudeli arvutusala.
Image
ECMWF ilmamudeli arvutusala (koos sademete- ja merepinnale taandatud õhurõhuga).
ECMWF ilmamudeli arvutusala (koos sademete- ja merepinnale taandatud õhurõhuga).

Ilm on globaalne nähtus ega tunnista riigipiire, mistõttu on täpse prognoosi tegemine kindlas asukohas paras väljakutse. Tulenevalt sellest, kui suurt maa-ala (terve maakera või teatud osa sellest) ning palju andmeid mudel oma arvutusteks kasutab, sõltub prognoosi pikkus ja kvaliteet. Lisaks on oluline, kui tihedalt ruumiliselt (mudeli eraldusvõime) ja ajaliselt arvutusi läbi viiakse ning kui üksikasjalikult kõiki ilma muutvaid tegureid arvutusvõrrandites arvesse võetakse. 

MetCoOp (HARMONIE)

Image
ilmaradar

ECMWF (IFS-HRES)

Image
ilmaradar
Image
ilmaradar
KAUR-is loodud visualisatsioonid MetCoOp ilmamudeli  andmetest (üleval õhutemperatuur 2m kõrgusel, all eelnevast ennustushetkest lahutatud sademed).
Image
ilmaradar
KAUR-is loodud visualisatsioonid ECMWF ilmamudeli andmetest (üleval õhutemperatuur 2m kõrgusel, all eelnevast ennustushetkest lahutatud sademed).

 

Keskkonnaagentuur on olnud MetCoOp täisliige aastast 2019 ning Euroopa Keskuse (ECMWF) täisliige aastast 2020 (koopereeruv liige alates 2005).

Tutvu ECMWF prognoosidega ka kodulehel:

Lisaks on mudeli poolt koostatud prognoosid kättesaadavad ka riiklikust ilmaäpist: ILM+.