Liigu edasi põhisisu juurde

Otsingutulemused

Lahendused vee säästlikuks kasutamiseks

29.10.2024
Vee taaskasutusseade Eesti Maaülikoolis

Kuigi vee taaskasutamise idee ei ole uus, eelistatakse sageli kasutada puhast veevärgivett selle mugava kättesaadavuse tõttu. Siiski peame olema valmis olukorraks, kus puhta vee ressursid võivad väheneda ja vee taaskasutus muutuda hädavajalikuks. Selle väljakutsega tegeleme ka LIFE-SIP AdaptEST projektis, mille üheks väljundiks on muuhulgas riikliku vee taaskasutusstrateegia väljatöötamine.

Vee taaskasutamise katseseade Eesti Maaülikoolis

Eesti Maaülikoolis on üles seatud spetsiaalne katseseade, mille abil uuritakse ja arendatakse vee taaskasutamise võimalusi. Seadme keskne fookus on sademevee puhastamisel, et muuta see kasutuskõlblikuks erinevates valdkondades, näiteks akvapoonikas.

Image
Vee taaskasutusseade koos veemahutiga
Seadmestik sademevee puhastamiseks ja desinfitseerimiseks Eesti maaülikooli veelaboris.

Seadme tööpõhimõte on lihtne ja tõhus. Vihmavesi kogutakse katuselt suurde mahutisse, kus selle säilitamisel toimuvad protsessid põhjustavad vee kvaliteedi languse. Selleks, et vett saaks taaskasutada, tuleb seda uuesti puhastada. Katseseadmes juhitakse vesi läbi kahe mooduli: esmalt filtreeritakse vesi mehaaniliselt, seejärel desinfitseeritakse, tagades vee ohutuse ja puhtuse edasiseks kasutamiseks. Katseseadme tööparameetrite täpne seadistamine ja optimeerimine on teadustöö keskne osa.

Taaskasutusvee otstarve: akvapoonika

Üks olulisemaid rakendusvõimalusi taaskasutatud veele on akvapoonika – süsteem, kus koos toimivad kalakasvatus ja taimede kasvatamine. Puhastatud sademevees kasvatatakse kalu ning kalakasvatusest pärit toitaineterikka veega niisutatakse taimi. See tõhus ja jätkusuutlik lahendus aitab säästa vett ning optimeerida selle kasutamist.

Teaduspõhine hindamine ja tuleviku võimalused

Eesti Maaülikooli teadlased koguvad ja analüüsivad protsessi käigus vett, kalu ja taimset materjali, et hinnata taaskasutusvee sobivust ja tõhusust erinevates valdkondades. Nende tulemuste põhjal saab teha järeldusi vee taaskasutamise otstarbekuse ja potentsiaali kohta tulevikus.

Innovaatilised lahendused, nagu sademevee taaskasutamine, aitavad leevendada tuleviku veepuuduse riske ja pakuvad samal ajal praktilisi lahendusi meie praegustele veekasutusprobleemidele.