Liigu edasi põhisisu juurde

Otsingutulemused

MTG tulevikufookus: ilma- ja kliimaandmed nagu ei kunagi varem

14.10.2024
satelliitfoto maast
Sügisene pööripäev 23.09.2024 MTG-I1 FCI, Autor: EUMETSAT

2024 aasta EUMETSAT satelliitkonverents toimus 30.09–04.10 Würzburgis, Saksamaal. Üritus tõi kokku rohkem kui 500 osalejat: teadlased, arendajad ja satelliitandmete kasutajad üle maailma.

Iga-aastaselt toimuva konverentsi teemaks oli seekord „Maa seire väärtusahelad ilma, kliima ja hüdrosfääri jaoks". Keskkonnaagentuuri satelliitmeteoroloogia spetsialistid osalesid sellel üritusel ning said lähemalt tutvuda hiljutiste arendustega, mis puudutavad Meteosat Kolmanda Põlvkonna (MTG - Meteosat Third Generation) satelliitandmeid ja nende kasutusvõimalusi.

Üheks huvipakkuvamaks kogemuseks oli näha uuenenud tehnoloogia abil saadud erinevate riikide esmaseid tulemusi MTG-I1 FCI (Flexible Combined Imager) instrumendi „teravam silm“ ja välgudetektori MTG-I1 LI (Lightning Imager) kohta. 

Kolmanda Põlvkonna satelliitandmed aitavad oma suurema detailsusega efektiivsemalt hoiatada kiirelt areneva ohtliku ilma eest. Samuti on andmete kõrge detailsuse tõttu tehtud hüpe paremuse suunas ka erinevate nähtuste tuvastamisel - näiteks ulatuslikud tulekahjualad, suitsu leviku piirkonnad, äikesepilvede arengud, pilved üleüldiselt ja palju muud.
 

Image
grupipilt inimestest konverentsil ekraani taustal
Konverentsil osalejate ühispilt, nende hulgas on ka meie satelliitspetsialistid. Allikas: EUMETSAT https://flic.kr/s/aHBqjBLNS4 

Paralleelselt toimunud üritusel „User Preparation for New Missions (MTG ja EPS-SG) and Early MTG Applications“ andis Keskkonnaagentuuri spetsialist ülevaate Eesti valmisolekust uutele andmetele üleminekuks ning sellega seotud tegevustest, mis võimaldavad lähitulevikus kasutada uusi satelliitandmeid ilmaennustajate operatiivtöös. 
 

Image
satelliitpildid
Pildil on toodud MTG-I1 FCI ning LI instrumendi satelliitpildid, visualiseeritud Keskkonnaagentuuris. Tegemist on eel-operatiivsete andmetega, kuid need on tähelepanuväärsed oma suurepärase detailsusega põhjapoolsete laiuskraadide piirkonnas.

LIFE-SIP AdaptESTiga liigume usinalt edasi, et lähitulevikus pakkuda täpsemaid ning ajakohaseid ilmaprognoose, kasutades selleks Meteosat Kolmanda Põlvkonna (MTG) satelliitandmeid.