Satelliitandmete uus ajastu: kuidas paraneb ilmaprognooside täpsus?
26.03.2025
Satelliitandmed teevad ilmaprognoosid aina täpsemaks, kui millised uued andmed ja tehnoloogiad seda võimaldavad?
12.-14. märtsil 2025 toimus Leedu hüdrometeoroloogia teenistuses Nordsat töörühma kohtumine. See kohtumine tõi kokku Põhjamaade satelliitspetsialistid Norrast, Soomest, Rootsist, Taanist, Islandist, Lätist, Leedust ja Eestist. Kohtumised toimuvad iga-aastaselt, pakkudes tulemuslikku infovahetust, kogemuste ja teadmiste jagamist satelliitandmete valdkonnas. Koostöö võimaldab kasutada võimalikult palju ühiseid töötlusmeetodeid ja platvormemis aitab säästa nii aega kui ka inimressursse.
Viimastel aastatel on üheks olulisemaks teemaks üleminek kolmanda põlvkonna satelliitandmetele (MTG), millega LIFE-SIP AdaptEST toel tegelevad ka Keskkonnaagentuuri satelliitspetsialistid.

Leedus toimunud kohtumisel arutati, kuidas toimub mahukate satelliitandmete vastuvõtt, töötlemine ja visualiseerimine igas riigis, millised tööplatvorme kasutatakse, millised tööplaanid ja väljakutsed on ees ning kuidas töödeldud andmed jõuavad sünoptiku töölauale ja klientideni.

Nordsat koostöö tulemusena on valminud ühine MTG satelliitandmete töötlus Euroopa Ilmapilvel (EWC). Töödeldud satelliitpilte saab igaüks vaadata kaardikihina ehk WMS (Web Map Service) teenusena. Kohtumiselt arutati võimalusi, kuidas üheskoos üleval hoida MTG andmete töötlust EWC platvormil ning käsitleti uute satelliitpiltide kuvamise võimalusi. Üheks arenevaks platvormiks tänapäeval on OpenGeoWeb, mis pakub paljudele suurt huvi. Üheskoos uuriti selle platvormi kasutusvõimalusi Soome Meteoroloogia Instituudi kogemuse põhjal ning arutati edaspidiseid koostöövõimalusi.
