Liigu edasi põhisisu juurde

Otsingutulemused

Alam-Pedja karjaaia eksootika

07.05.2024
Karjaaia rajamine

Lõputute soode, otsatute märgade metsade ja looklevate jõgede maa Alam-Pedja looduskaitseala koondab oma rüppe nii Peipsi- kui Võrtsjärve kalade kudealad ning siinsed luhad pakuvad pesitsuspaiku paljudele linnuliikidele. Kevad on siinkandis kõige tormilisem periood ning just sobiv aeg talguliste kokkukutsumiseks, et aidata  Alam-Pedja luhtadel säilitada nende looduslikku mitmekesisust.

Luht on poollooduslik kooslus ehk pärandkooslus, mille on meile pärandanud esivanemad, ja ilma inimese panuseta luhad ei püsi. Kui jätta luht hooldamata, siis kasvab ta ruttu võssa ning kaob ära suur osa siinsest elurikkusest: kotkaste jahipaigad, neppide pulmaplatsid ning kalade kevadised kudeveekogud. Tänu üleujutusele on luha taimestik rammus ja liigirikas ning omal ajal olnud siinne hein väga nõutud kaup, mille järgi tuldi ka naaberkihelkondadest. Heina niitmine on ajast-aega aidanud säilitada luha looduslikku mitmekesisust, mistõttu ka tänapäeval, mil loomakasvatust on vähemaks jäänud, heina siiski niidetakse, kuid masinatega.

Õnneks on säilinud ka mõningal määral karjakasvatust, mis on kahtlemata keskkonnasõbralikum niidu hooldamise viis. Just siinkohal tulemegi meie talgulistega mängu – aitame kohalikul karjakasvatajal rajada karjaaedu, mis loob võimalused Alam-Pedja ürgsete koosluste säilimiseks aidates samaaegselt siinsetel väärtuslikel aladel kliimamuutustega paremini kohaneda.

Nii tõttaski aprilli lõpus ja mai alguses hulk vabatahtlikke appi kohalikule karjakasvatajale karjaaedu rajama. Õnneks oli vesi piisavalt taandunud, mis võimaldas ühel luhal 2 km karjamaa piiri taga ajada. Talgulisi ei heidutanud kuni poolde säärde ulatuv vesi ega esimesed kõrvetavad kevadpäikese kiired. 

Vaata talgujuht Toomas Muuli fotomeenutusi esimestest talgutöödest.